تور های بیر سفر

تور هندوستان

تور هندوستان

تماشای ویدیو

تور هند؛

شبه قاره هند با تجارت ، ثروت ، فرهنگ و تاریخ غنی و طولانی اش شناخته میشود.هند هفتمین کشور بزرگ دنیا از لحاظ مساحت و دومین کشور از نظر جمعیت است این کشور از لحاظ سیاسی یکی از دموکرات ترین کشور های دنیاست که دارای بیش از هفت مذهب شناخته ‌شده در دنیا می باشد اما آیین اکثریت مردم در کشور هند آیین هندو می باشد. بازدید از هندوستان فرصت مناسبی برای دیدن هم زمان پیروان ادیان الهی مانند اسلام، یهود و مسیحیت در کنار هم می باشد. با وجود اینکه غالب مردم پیرو آیین های بودایی و هندو هستند؛ اما در هند ۳۰۰ هزار مسجد فعال برای مسلمانان وجود دارد. همچنین در کشور هند هفده زبان مختلف صحبت می شود اما زبان رسمی کشور، هندی می باشد. استفاده از زبان انگلیسی و سایر لهجه های محلی نیز متداول می باشد. در صورتی که شما خواستار مسافرتی پر از تنوع و شگفتی هستید، علاقه مند به مناظر طبیعی بکر و بناهای تاریخی زیبا هستید و یا به دنبال کشف سنت، آیین و کهن ترین فرهنگ های دنیا می باشید؛ بی تردید تورهند نهایت لذت را به شما هدیه می دهد چرا که وارد سرزمینی پر از شگفتی خواهید شد. هندوستان سرزمین رنگ ها و زیبایی هاست.

مکان های ذکر شده در زیر از جذاب ترین مناطق دیدنی در هند می باشند :

 

 • تاج محل در آگرا

آگرا یک شهر در شمال ایالت اوتار پرادش هند است. این شهر با “تاج محل” مشهور است . تاج محل یکی از عجایب هفت گانه جهان است که نزدیک به ۴ قرن پیش توسط شاه جهان نوه اکبر شاه برای ابراز عشق به همسر از دست رفته خود که یک شهبانوی ایرانی بود ساخته شده است . متخصصان تاریخ هنر معتقدند که بی گمان شاه جهان یکی از مهندسان و طراحان تاج محل بوده است .بنای تاج‌محل در ساعات مختلف روز رنگ‌های متفاوتی به خود می‌گیرد به طوری که در هنگام صبح به رنگ صورتی، در عصر به رنگ سفید شیری، و در شب وقتی نور ماه روی آن می‌افتد به رنگ طلایی است.

تاج محل

 • شهر مقدس « واراناسی» یا بنارس

این شهر در حاشیه رود گنگ ساخته شده و یکی از قدیمی ترین شهرهای تاریخ بشر به شمار می رود. هندوها از سراسر کشور پهناور هند برای تطهیر خود به اینجا می آیند تا به زعم آنها مادر ‘گنگ’ آنها را غسل دهد. هر چند تعداد مسلمانان نیز در این شهر چشمگیر است و گفته می شود یک چهارم جمعیت آن مسلمان هستند. مردم همراه با آوازهای مذهبی در آب غسل می کنند. آنها ابتدا قدری آب را در مشت نگه می دارند و دعا می خوانند، بعد تمام سر و بدن خود را در آب فرو می برند. اطرافیان به نشانه آرزوی سلامت روی سر یکدیگر آب می ریزند. در حاشیه رود که به صورت پلکانی ساخته شده است همیشه اتفاق هایی در جریان است. مرده سوزی بی وقفه در طول شبانه روز ادامه دارد، در مراسم نیایش صبحگاهی و شامگاهی آرزوهای بسیاری روی شمع ها به رود سپرده می شوند. غروب ها که آلودگی آب رود در تاریکی هوا گم می شود، رود پر از نقطه های کوچک نورانی می شود و صدای بلند موسیقی آیینی احساسی خاص را در بیننده بوجود می آورد.

بنارس

 • معبد طلائی آمریتسار « Harmandir Sahib»

معبد طلایی، که به عنوان دربار صاحب هم شناخته میشود، مهم ترین مکان مذهبی برای پیروان آئین سیک است . این معبد در شهر آمریتسار واقع شده است که در ایالت پنجاب هند است که در ۳۷۸ کیلومتری شمال غربی دهلی و ۵۱ کیلومتری شرق لاهور پاکستان واقع شده است

معبد طلائی آمریتسار

 • شهر طلایی: جایزالمر

شهر جایزالمر یکی از شهر های قدیمی هندوستان می باشد که نام آن برگرفته از سنگ زرد ماسه ای است که در بیشتر عمارت های این منطقه از آن استفاده شده است و جلوه خاصی به این شهر بخشیده است. جایزالمر ‏در ۵۷۵ کیلومتری غرب شهر جیپور قرار گرفته است.
این شهر علاوه بر سازه های قدیمی ، قلعه های زیبا و معابد دیدنی دارد و ‏به دلیل قرار گرفتن در صحرای ‏Thar‏ ، یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در هند به شمار می رود.‏

شهر طلایی: جایزالمر

 • قلعه سرخ، دهلی نو

قلعه سرخ یک قلعه تاریخی در شهر دهلی است. این محل اقامتگاه اصلی امپراتورهای سلسله مغول برای نزدیک به ۲۰۰ سال، تا سال ۱۸۵۷ میلادی بوده است. این قلعه در مرکز دهلی قرار دارد و دارای تعدادی موزه است. در زبان هندی این قلعه را لال می نامند که به معنای رنگ سرخ است. این بنا نیز به دستور شاه جهان ساخته شده است و دارای قسمت هایی با کاربری های متفاوت در آن زمان بوده است.

قلعه سرخ، دهلی نو

 • دروازه هند، بمبئی

دروازه هندوستان یک بنای زیبا به ارتفاع ۲۶ متر است که در قرن بیستم در بمبئی هند ساخته شده است. این بنای یادبود برای ورود امپراتوری پادشاه جورج  هفتم (در متون مختلف جورج چهارم و ششم و پنجم هم ذکر شده است) و ملکه مری در آپولو بوندر که در سال ۱۹۱۱ به هند آمده بودند ساخته شده است.

دروازه هند، بمبئی

 • مکا مسجد، حیدر آباد

حیدرآباد شهری است که در قرن شانزدهم میلادی توسط یکی از پادشاهان ایرانی بنا نهاده شد. گفتنی است معماران ایرانی شهر حیدرآباد تلاش نمودند تا شهر حیدرآباد را مشابه شهر اصفهان بنا کنند و به همین خاطر نام دوم شهر حیدرآباد «اصفهان‌نو» می‌باشد زیرا سبک شهرسازی اصفهان در آن مشاهده می‌شود. مکا مسجد یا مسجد مکه از مشهورترین نقاط دیدنی این شهر می باشد.  سلطان محمد این مسجد را «بیت العتیق» نام نهاد و هنگامی که حیدرآباد به دست اورنگ زیب پادشاه گورکانی سقوط کرد، وی نام آن را به «مکه مسجد» تغییر داد. علت این تغییر نام آن است که در هنگام ساخت مسجد مقداری از خاک مکه در بنای آن به‌کار برده شده‌است. معروف است برای قرار دادن سنگ‌بنای این مسجد سلطان محمد دستور داد هر کسی که از نوجوانی نماز یومیه‌اش قضا نشده‌است حاضر شود. تنها دو نفر حاضر شدند و قسم شرعی یاد کردند که هیچ یک از نمازهای آنها قضا نشده‌است. سپس خود سلطان محمد قسم یاد کرد که نه تنها از سن ۱۲ سالگی نماز واجبش قضا نشده بلکه نمازهای تهجد وی نیز ترک نگردیده‌است. لذا او به اتفاق دو نفر دیگر سنگ‌بنای مسجد را نهاده و کار ساختمان آن آغاز گردید.

مکا مسجد، حیدر آباد

 • قلعه «آمر»، جیپور

قلعه آمبر جیپور یا همان قلعه آمر جیپور در شهر آمر واقع شده است شهری با مساحت تقریبی ۴ کیلومتر مربع در ۱۱ کیلومتری شهر جیپور و بر بلندای کوهی ساخته شده است. نام قلعه آمبر جیپور ربطی به رنگ زیبای کهربایی آن ندارد بلکه از شهر آمبر از نام خدای آمبا گرفته شده آمده. این دژ در واقع مانند شهری است نظامی پر از قصر های باشکوه، که بر روی ارتفاعات منطقه بنا شده، درب ورودی قلعه بر روی تپه ای است. می توان بوسیله سوار شدن بر فیلها یا با پای پیاده به آنجا رسید. در واقع این قلعه ییلاق خاندان سلطنتی بوده که تمام دیوارها و سقف و دور پنجره ها آینه کاری شده که علاوه بر زیبایی برای سیستم روشنایی هم به کار میرفته است.

قلعه «آمر»، جیپور

 • سواحل گوا

گوا نام شهری بندری و ایالتی در حاشیه جنوب غربی هندوستان است. سواحل گوا وسیع‌ترین سواحل و مراکز تفریحی هند میباشند . در این منطقه حدود ۴۰ ساحل بزرگ و کوچک وجود دارد که برای افراد با سلیقه های متفاوت مناسب می باشند. مثلا اگر شما خواستار آرامش هستید می توانید از ساحل آگوندا و اگر خواستار ورزش و بازی های آبی هستید از ساحل باگا لذت می برید.

سواحل گوا

 • پارک ملی « Periyar» و منطقه محافظت شده حیات وحش، مادوری

پارک ملی پریار در کرالای هند واقع شده است که بسیاری از حیوانات ازجمله ببر بنگال، فیل هندی و جانوران وحشی دیگری در آنجا حیات دارند. این پارک جاذبه‌های زیادی برای علاقه‌مندان به طبیعت دارد. مساحت این پارک ملی به ۹۲۵ کیلومتر مربع می‌رسد. در این پارک گیاهانی با گونه‌های متفاوت دیده می‌شودکه درخت آلوچه، درخت بلسان بنفش، درخت صندل و مزارع قهوه و چای از جمله آنان است.

ارک ملی « Periyar»

 • غارهای « Ellora »، اورنگ آباد

غارهای یادگاری مشهور «الورا»( Ellora) در بین قرن های پنجم و دهم توسط بوداییان، پیروان جین و راهبان هندو ساخته شده است و مناسب برای سیاحتی تمام عیار از بمبئی است، برخی از آنها ۳۰۰ کیلومتر به سمت غرب است. «الورا»، در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد، این مجموعه قابل توجه شامل ۳۴ صومعه، کلیسای کوچک و معبد است، ۱۲ تای آنها بودایی، ۱۷تا هندو، و ۵ تای آنها به پیروان آیین جین تعلق دارد-

غارهای « Ellora »، اورنگ آباد

 • قلعه « Mehrangarh »، جیپور

قلعه مهران‌گرهه در شهر جوداپور هند قرار دارد و یکی از بزرگترین قلعه‌‌ها و مجلل ترین بناهای باستانی هند است.این قلعه ۵۰۰ سال پیش، در قرن ۱۵ میلادی ساخته شده است. در ارتفاع ۱۲۵ متری از سطح زمین قرار گرفته و ساختمانی عمودی و غیر قابل تسخیر است.

برای ساخت قلعه و تولید مصالح از خود صخره‌ی محل قلعه استفاده می‌شده و به همین دلیل ساختار قلعه با صخره و پی خود ادغام شده است.

فضای داخلی قلعه به سبب حکاکی‌های بسیار ظریف و حیاط‌های وسیعش شهرت دارد. جالب است بدانید قلعه مهرانگرهه هنوز به دست خانواده سلطنتی جوداپور اداره می‌شود.

قلعه « Mehrangarh »، جیپور

 • کاخ «میسور»

میسور نام شهری از شهرهای هندوستان می باشد که دارای کاخ های زیادی است. معروف ترین آنها کاخ میسور می باشد که اقامتگاه رسمی خانواده سلطنتی و محل برگزاری میهمانی ها بوده است.

کاخ «میسور»

 • معبد «ماهابودی»، بوده گایا

معبد ماهابودی در بودا گایا و در مکانی واقع شده است که بودا، به روشن‌بینی دست یافت. بودا گایا در ۹۶ کیلومتری پانتا در ایالت بیهار هندوستان واقع شده است. معبد فعلی یکی از نخستین معابد بودایی است که تماماً از خشت است. معبد ماهابودی از سال ۲۰۰۲ میلادی، در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

معبد «ماهابودی»، بوده گایا

سوغات هند

• پارچه و ساری‌های سنتی هند
• صنایع دستی
• جواهرات
• ادویه،ترشیجات و عطر
• چای

 

اطلاعات بیشتر در مورد هندوستان

پایتخت : دهلی نو
شهرهای توریستی : بمبئی ,دهلی، ، اگرا، ، جییور، گوا،
جمعیت : حدود یک میلیارد نفر
مذهب : هندوئیسم، اسلام و بودیسم
واحد پول : روپیه
زبان : هندی، انگلیسی

فاصله هوائی تا تهران : حدوداً ۴ ساعت
ساعت : حدود یکساعت جلوتر از تهران
پیش شماره : ٠٠٩١ 

 

آدرس‌های مرتبط با سفارت هندوستان

آدرس سفارت:  تهران، منطقه ۷، خیابان دکتر بهشتی، خیابان میرعماد، نبش کوچه نهم، پلاک ۲۲
برای سوالات و کارهای عمومی: ۸۸۷۵۵۱۰۳-۰۲۱
امور مربوط به ویزا: ۸۸۷۵۵۱۰۲-۰۲۱

فکس: ۸۸۷۵۵۹۷۳-۰۲۱

بخش ایران وبسایت وزارت امور خارجه هندوستان : http://www.indianembassy-tehran.ir/

منبع : findatour.com

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *