تور های بیر سفر

تور چین

آرامگاه مینگ

تور چین؛ تاریخ کشور چین بسیار پیچیده و جالب است. حکومت های مختلفی در این کشور سلطنت کردند و آثار تاریخی فراوان و مختلفی به وجود آمده است. چین باستان تمدنی بسیار قدیمی است، پیشینه این تمدن به بیش از هفت هزار سال پیش می‌رسد. تمدن چین یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های موجود و ادامه‌دار تاریخ بشریت است.

تماشای ویدیو

دیوار چین

یکی از شاهکارهای معماری جهان دیوار بزرگ چین است که عظمت و شکوهی مثال زدنی دارد. این بنای عظیم از میان کوه ها و دشت ها و صخره های مختلف عبور کرده و ساخت این دیوار بیش از ۱۸۰۰ سال طول کشید ه است .مقداری از آن که در گذز تاریخ باقی مانده است به طول آن شش هزار و هفتصد کیلومتر است. قدمت دیوار چین به ۲۷۰۰ سال پیش می رسد و بسیاری از امپراطوران چین به ساخت این دیوار پرداختند. این بنا یک دیوار یکپارچه نیست بلکه متشکل از ده‌ها دیوار است. به دلیل فرسودگی و هوازدگی، متاشفانه بسیاری از بخش‌های سالم دیوار ممکن است تا سال ۲۰۴۰ ناپدید شوند.

علت ساخت این دیوار طبق اسناد تاریخی موجود این گونه بیان شده است که دولت ها و امپراطوری های مختلف چین برای آن که بتوانند جلوی حمله و یورش قبایل وحشی شهر ها و لشکرهای متخاصم را بگیرند اقدام به ساخت این دیوار کرده اند. برای آن که این دیوار استحکام و قدرت بیشتری داشته باشد در ترکیبات ساخت آن از آرد برنج هم استفاده شده است. نیروهای انسانی که این دیوار را ساختند تشکیل شده از سربازان و زندانیان و مردم بومی چین بودند. دیوار چین نماد استواری از خرد، پشتکار و سرسختی و همچنین تجسم درایت و رنج و زحمت میلیون ها چینی است که برای حفاظت از کشور خود دست به ساخت چنین بنای عظیمی زده اند.

این دیوار بزرگ که پس از سال ها هنوز شکوه و عظمت خود را حفظ کرده جز عجایب هفتگانه جهان است و در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

دیوار چین
دیوار چین

قصر تابستانی چین

یکی از بناهای بسیار زیبا در شهر پکن قصر تابستانی است که در پانزده کیلومتری این شهرقرار دارد. این کاخ در سال ۱۷۵۰ میلادی ساخته شده که مساحت آن بالغ بر دوازده میلیون و نهصد هزار متر مربع است.

باغ سلطنتی پکن در دسامبر سال ۱۹۹۸ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. امروزه این مجموعه قصر تابستانی سه هزار کاخ کوچک و بزرگ، پل، تالار و بسیاری از چیزهای دیگر را در خود جای داده است.

این کاخ تابستانی دارای ۲۰ حیاط، ۳۵۵۵ سازه باستانی، قایق سنگی، خیابان سوژو، باغ هارمونیوس و… می باشد. از جمله زیبایی های این باغ می توان به تعداد زیادی گل و درختان قدیمی در این باغ اشاره کرد که در فصل تابستان دیدن این فضای دلنشین خالی از لطف نیست و یک شاهکار کامل درطراحی باغ های چینی به حساب می آید. در این محوطه چشم انداز طبیعی, تپه ها, آبشار ها, پل ها و قصر های ساخت دست بشر ترکیب شده و مجموعه ای زیبا و ارزشمند را ایجاد کرده است. این مجموعه باستانی دو عنصر طبیعی دارد, یکی از آنها تپه ای با ارتفاعی حدود ۶۰ متر است و دیگری دریاچه ای است به نام کومینگ که حدود دو سوم مساحت کل مجموعه را تشکیل داده است.

قصر تابستانی پکن
قصر تابستانی پکن

شهر ممنوعه

وسیع ترین و کامل ترین مجموعه چوبی در جهان شهر ممنوعه چین است. دستور ساخت این مجموعه در سال ۱۴۰۶ توسط جو دی دومین امپراطور سلسله مینگ آغاز شد و ظرف مدت چهارده سال کار ساخت آن به طول انجامید. این بنای زیبا و شگفت انگیز که به شکل مستطیل است مساحتی حدود ۷۲ هکتار را در بر می گیرد.

شهر ممنوعه کاملا بر طبق نظام تشریفاتی سلسله های فئودالی و اصول طبقاتی بنا شده است. کلیت طرح این مجموعه، نوع معماری، تزئینات و رنگ بناها همگی نشانگر امتیاز خاندان سلطنتی و سلسله مراتب اشرافی است. سه قصر این مجموعه تای هه، جون هه و قصر بایو هه نام دارد که توجه بیشتری را به خود جلب می کند. قصر تای هه مرکز تمام شهر ممنوعه است که تخت طلایی امپراطور هم در اینجا دیده می شود. این قصر که در شمال میدان و بر سکوی مرمری سفید رنگی قرار دارد دارای مجلل ترین معماری در شهر ممنوعه است.

همان طور که می دانید در فرهنگ کشور چین، اژدها نماینده قدرت امپراطوری است و امپراطور که پسر آسمان است اژدهای حقیقی نامیده می شود. درون قصر تای هه در بالا و پایین با حدود ۱۳ هزار شکل اژدها تزیین شده است.

شهر ممنوعه از دو قسمت داخلی و خارجی تشکیل شده است. بخش خارجی جهت برگزاری مراسم خاص مورد استفاده قرار می گیرد و دارای سه عمارت اصلی در جهت شمالی – جنوبی و شش عمارت جانبی در شرق و غرب می باشد. بخش داخلی این مجموعه عظیم هم دارای سه کاخ می باشد که محل زندگی و انجام امور اداری امپراطور بوده است.

برای این که امپراطور احساس امنیت داشته باشد و کسی به فکر تونل حفر کردن برای ورود به شهر ممنوعه نباشد، زمین محوطه شهر ممنوعه با پانزده لایه ملات ساخته شده است. هفت لایه اول روی هم قرار گرفته و هشت لایه دوم با زاویه نسبت لایه اولی ساخته شده که این پانزده لایه دیوار تقریبا غیر قابل نفوذ می باشد.

معماری این شهر طوری طراحی شده است که مرکز آن محصور به دیوار چین باشد و در درون این مجموعه دیوار بسیار بزرگتری به نام شهر امپراطوری قرار دارد. در شهر ممنوعه رنگ قرمر و زرد بیشتر به چشم می آید. زیرا که رنگ زرد نشانه امپراطور و رنگ قرمز نشانه شادی، طراوت و خوشبختی است.

شهر ممنوعه
شهر ممنوعه

معبد آسمانی چین

معبد آسمانی چین بزرگ ترین و کامل ترین قربانگاه باستانی در این کشور به حساب می آید.همه ساله در این معبد پادشاهان سلسله های مینگ و چینگ مراسم پرشکوهی برای آسمان و برکت محصولات فراوان برپاکرده اند. در کشور چین شاه فرزند آسمان نامیده می شده و با همین هویت به حکمرانی می پرداخته است، پس برگزاری مراسم قربانی آسمان به دستور شاه بوده است. امپراطور چین سه بار در سال که شامل اولین روز بهار، طولانی ترین شب سال و روز تولدش می باشد برای دعا و نیایش و همچنین درخواست برکت کشاورزی به این معبد می آمده و دعا می کرده است. مساحت معبد آسمان چهار برابر شهر ممنوعه است و در جنوب این شهر قرار دارد.

در اعتقاد چینی های باستان آسمان گرد و زمین چهارگوشه بوده است. لذا جنوبی ترین دیوار معبد آسمانی به شکل چهارگوشه نشانه زمین و شمالی ترین ضلع دیوار هم نیم دایره و نشانه آسمان است. ساختمان های اصلی این عمارت زیبا شامل یوان چیو، خوان چون یو و چی نیان است.

معبد آسمانی
معبد آسمانی

تیان من بزرگترین میدان جهان

یکی از مناطقی که هنگام سفر به کشور چین حتما از آن بازدید خواهید کرد میدان تیان من در شهر پکن است. این میدان با ۴۴۰ هزار متر مکعب وسعت بزرگترین میدان جهان لقب گرفته است. تیان من مانند میدان سرخ مسکو و همچنین میدان نقش جهان اصفهان به شکل مستطیل ساخته شده است.

در وسط این میدان بزرگ بنایی به عنوان یادبود قهرمانان چین ساخته شده که در جریان انقلاب ۱۹۱۱ و ۱۹۴۹ کشته شدند. همچنین در سمت شرق میدان، موزه تاریخ چین و موزه انقلاب چین قرار دارد. در قسمت غربی میدان تیان من هم کنگره خلق چین قرار دارد که بیش از شش هزار نماینده که عمده آن ها از اعضای حزب کمونیست چین هستند را در خود جای داده است. به این بنا تالار بزرگ خلق هم گفته می شود که در بدو ورود به این ساختمان ستون های مرمری سفید با لوسترهای کریستالی بسیار زیبا چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.

در جنوب میدان تیان من سالن یادبود مائو تسه تونگ اولین رئیس جمهور چین قرار دارد که بسیار مورد عزت و احترام شهروندان چینی است. این بنا در سال ۱۹۷۷ ساخته شده است که در آن جسد مائو تسه تونگ در تابوتی بلوری در معرض نمایش عمومی قرار دارد.

در جنوب میدان همچنین برجی قراردارد که برای دیده بانی و محافظت از شهر ممنوعه در سال های دور ساخته شده است.

میدان تیان من
میدان تیان من

آرامگاه سلسله مینگ

آرامگاه سلسله مینگ در منطقه چانگ پینگ در ۵۰ کیلومتری شمال غرب پکن قرار دارد. این آرامگاه در برگیرنده مجموعه ای از ۱۳ آرامگاه از پادشاهان سلسله مینگ می باشد که در کل شامل ۷ معبد برای کنسوبینس و یک قبر برای اینوچِس می باشد. این مکان به دلیل آن که معبد ۱۳ پادشاه در آن قرار گرفته است یکی از معروف ترین گورستان های دنیا به حساب می آید که هر ساله گردشگران و بازدید کنندگان بسیاری را به سمت خود می کشاند. همچنین این اثر زیبا در سال ۲۰۰۳ در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

آرامگاه مینگ
آرامگاه مینگ

معبد لاما

معبد لاما یکی از بزرگترین و بهترین معابد به یادگار مانده در کشور چین است که به خوبی از آن محافظ شده است و از جاذبه های گردشگری شهر پکن به حساب می آید. این بنا متعلق به سال های ۱۶۹۴ که سال های حکومت سلطنت کینگ است به حساب می آید و به عنوان محل استراحت و زندگی سومین پادشاه این سلسله شناخته می شود.

مساحت این معبد ۶۶۴۰۰ متر مربع است و به عنوان یک کاخ کوچک با کاشی های لعاب دار زرد رنگ و سقفی قرمز با کاشی های نفیس و گران بها تزئین شده است.

معبد لاما
معبد لاما

معبد زنگ بزرگ

یکی از معابد قدیمی کشور چین معبد زنگ بزرگ است که در اصطلاح محلی به آن دا ژونگ تیمپل گفته می شود. معبد قدیمی زنگ بزرگ در سال ۱۷۳۳ و در زمان حکومت امپراطوری یانگ ژنگ ساخته شده است.

این معبد قدیمی دارای یک زنگ بسیار بزرگ می باشد که وزن تقریبی آن حدود ۴۶ تن است وارتفاع آن هم ۵ متر و نیم عنوان شده است. صدایی که توسط زنگ بزرگ این معبد تولید می شود صدایی به بزرگی ۱۲۰ دسیبل تخمین زده شده است که تا فاصله ۵۰ کیلومتری در محیط سکوت نیمه شب شنیده می شود. یکی دیگر از دلایل شهرت این زنگ بزرگ آن است که مشخصات ۲۳۰ هزار بودایی بر روی آن به ثبت رسیده است.

معبد زنگ بزرگ
معبد زنگ بزرگ

مجسمه بودای غول پیکر لشان

مجسمه غول پیکر بودای لشان از‎ ‎دیدنی های کشور چین‎ ‎است که واقع در سی چوان یکی از‎ ‎شهر های دیدنی چین، بزرگترین پیکره سنگی بودای ‏موجود در جهان به شمار می آید. بودای لشان مجسمه ای است در هیئت می تریا ، پابرهنه با گوش هایی آویزان، موهایی آراسته به صورت مارپیچ و گیس ‏مانند، قفسه سینه ای برآمده و در معرض نمایش و دستانی که روی زانوان تکیه داده شده است. در زیر پای این مجسمه یک رودخانه عبور می ‏کند.

مجسمه غول پیکر بودای لشان که یکی از‎ ‎جاذبه های دیدنی جین‎ ‎است که از لحاظ شهرت هم رده ی  ‏مجسمه های ایستاده بودا در بامیان افغانستان است که همه آنها به عنوان میراث فرهنگی بشری حفظ و نگهداری می شوند. ارتفاع دو مجسمه ‏بودای بامیان در افغانستان در حالت ایستاده ۳۸ و ۵۳ متر است که از لحاظ ارتفاع دومین و سومین مجسمه های سنگی بودا در دنیا هستند. ارتفاع این مجسمه ۷۱ متر است.

بودای غول پیکر لشان
بودای غول پیکر لشان

علاوه بر موارد گفته شده کشور چین دارای اماکن بسیار زیادی است که چشم هر توریست و بیننده ای را به خود خیره می کند که از آن جمله می توان به پارک بی های، پل مارکوپولو پکن، پارک المپیک، بنای کهکشان سوهو، مرکز ملی هنرهای نمایشی، آکواریم هیانگ آن پکن، کارخانه ابریشم شانگ های، معبد جاد بودا در شانگ های، باغ یویو آن، برج مخابراتی، موزه جواهرات شانگ های و…اشاره کرد.

اطلاعات بیشتر در مورد چین

نام کشور: جمهوری خلق چین

نوع حکومت: جمهوری سوسیالیستی

پایتخت: پکن

شهرهای مهم : پکن ، تیانجین ، شانگهای و چونگ‌کینگ

زبان و خط رسمی : زبان چینی ماندارین

دین و ادیان اصلی: بودیسم، مسیحیت، اسلام، تائوئیسم (آمار رسمی تعداد مسلمانان چین را بیش از ۲۹ میلیون نفر و آمار غیر رسمی حدود ۷۰ میلیون نفر ذکر می کنند.)

 

جمعیت: ۱٬۳۵۳٬۸۲۱٬۰۰۰ میلیون نفر

واحد پول: یوآن

مساحت: ۹٬۵۹۶٬۰۰۰ کیلومتر مربع

 

آدرس‌های مرتبط با سفارت چین

آدرس سفارت:تهران – اقدسیه – بلوار موحد دانش – پلاک ۷۳
تلفن برای سوالات و کارهای عمومی: -۲۲۲۹۱۲۴۰ – ۲۲۲۹۱۲۴۱

وب سایت سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن: http://beijing.mfa.ir/

وبسایت وزارت امور خارجه چین :http://ir.chineseembassy.org/eng/

 

 

منبع : http://taktazanparvaz.com/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *